Jak vybrat stojan

 Jak vybrat správný stojan či správnou sadu stojanů.

Nejprve musíme vědět na co chceme stojany používat. 

Pouze parkování a běžná údržba.  Pokud motorku necháváme servisovat a potřebujeme pouze parkovat a otáčet, nebo občas vyčistit a namazat řetěz, postačí pouze zadní stojan. Zadní stojan je dostačující pro pohybování motocyklu i v poměrně malém prostoru. Také je daleko bezpečnější přemisťovat motocykl jen na zadním stojanu v závislosti na kvalitě povrchu, po kterém motorku přesunujeme. Čím čistší a hladší povrch, tím samozřejmě plynulejší a bezečnější pohyb.

I ke složitější údržbě postačí pouze zadní stojan. Pokud je potřeba sundat ráfek, vyměnit řetězovou sadu atd.

Pokud je potřeba sundávat přední ráfek, nebo jen chcete mít pohodlnější možnost čištění předního kola, zde už je vhodné pořídit celou sadu.

Také dlouhodobé parkování na stojanech, například přes zimu, je velmi dobré kvůli otlakům pneumatik.

 

Jak vybrat správný zadní stojan.

Je to poměrně jednoduché. Je třeba vědět jstli na motorce máme připravu pro rolny v podobě závitů na kyvné vidlici či nikoli. A jetli za pneumatikou je dostatečný prostor pro manipulaci se stojanem.

U drtivé většiny sportovních motorek příprava pro rolny je a zadek motocyklu jedostatečně vysoký na to, aby stojan ničemu či nic stojanu nepřekáželo při zvedání motocyklu.

Výsledek obrázku pro rolny

Pokud rolny nemáme, je dobré se i přesvědčit, že má kyvná vidlice dostatečnou hranu a ne příliš velký sklon pro použití stojanu s adaptéry tvaru L

Další důležité parametry jsou partie motocyklu za zadním kolem, které by mohly překážet. Nízký držá registrační značky či blatník. Pokud takové prvky motorka má, je potřeba zvolit prodloužený typ stojanu.

 

Pření stojan je použitelný na drtivou většinu motorek. Vyrábíme jen dva typy adaptérů. Tvaru V, pod hranu tlumičů, které jsou vybaveny nekluznou měkkou gmou EPDM aby nemohlo docházet k poškození tlumičů nebo jejich vysmeknutí z adaptérů

a válcové tlumiče, které mají dosedací válečky taktéž gumové a šetrné, které se umisťují pod ramena brzdových třmenů.  Ty zvolíme pokud jsou ramena velmi blízko ke spodní hraně tlumičů a hrany by tak nemohly bezpečně dosednout do adaptérů tvaru V

Výsledek obrázku pro honda cbr front wheel
 
 

Pokud provádíme servis a  další složitější údržby motocyklu, jako npříklad vyměna oleje a gufer předních tlumičů, je určitě jistá volba přední stojan s adaptérem do tunelu krku řízení.

Tenhle stojan se nedá použít bze zadního stojanu či bez boční fixace motocyklu proti pádu do strany.

Čep vkládaný do tuelu krku soustružíme přesně na míru danému motocyklu, aby byl zachován potřebný úhel adaptéru a nezvedali jsme motocykl adaptérem za masku motocyklu.

 

Nejlepší řešení je zavolat nám, či napsat do WhatsApp na tel +420 774 817 860 říct co máte za motorku a na co stojany potřebujete. Všechny technické parametry skontrlujeme a případně Vám řekneme co je potřeba vyfotit či změřit.

Drtivá většina modifikací stojanů je bez vlivu na cenu.